Ha szelektíven gyűjtöd a hulladékot, azt jelenti, hogy fontos számodra környezeted megóvása. Van azonban pár olyan lépés, amivel még a gyakorlott szelektív gyűjtők sem mindig vannak tisztában.Az újrahasznosítási rendszer hatékony működtetéséhez pedig jó, ha ezeket is betartjuk.
1. Megéri elöblíteni!
A kiürült fém- és műanyag csomagolásokat, flakonokat (ketchup, üdítő, joghurt stb.) elég mosogatóvízben elöblíteni, vízzel megtöltve összerázni. A gyors öblítés nem jelent vízpazarlást: az új csomagolóanyagok előállításához jóval több vizet használnak el a gyártás során. Az öblítés elsősorban higiéniai okokból, illetve a gyűjtés és válogatás hatékonyságának növelése érdekében fontos.
Ne csak az étellel szennyezett csomagolásokat, tartályokat öblítsük el, mielőtt a hulladékgyűjtőbe helyezzük, hanem minden olyan dobozt, flakont stb., amely valamilyen anyag tárolására szolgál, mint például a mosószerek, samponok).
2. Csavard le, lapítsd ki!
Mindig kupak és fedő nélkül, azokat lecsavarva dobjuk ki a hulladékot a szelektív gyűjtőkbe!A kartondobozokat, műanyag palackokat és flakonokat lapítsd össze!A kidobásra szánt papírokat ne műanyag zacskóban dobd ki, és ne kösd át madzaggal vagy műanyag zsineggel!
Tudtad?
A szemeteskocsik rakterének akár háromnegyedét fel lehetne szabadítani, azaz ennyivel több szemetet tudnának egy körben elszállítani, ha a palackokat mindenki összenyomva dobná ki!
3. Biztos, hogy jó helyre dobod?
Sokszor nem egyértelmű, melyik hulladékot hova kell dobni. Ebben segít a Nestlé Hungária Kft. és a SPAR megbízásából készült kiadvány.
Böngéssz cikkeink között még több, szelektív hulladékgyűjtéssel kapcsolatos érdekességért!
A blog alapjául felhasznált edukációs tartalom a Nestlé Hungária Kft. és a SPAR megbízásából készült.