Tippek a fenntartható étrendhez és az élelmiszer-pazarlás megelőzéséhez

Hova dobjam?

Hova dobjam?

Utálod a műanyag csomagolást? Tudod mi történik vele a kereskedelemben?

Bármit is vásárolsz, nemcsak a terméket viszed haza, hanem a csomagolóanyag kidobásának a felelősségét is. Mi tehetnek az üzletláncok és a gyártók? Hogyan tudsz együttműködni a fenntartható jövő érdekében?

2020. október 18. - Nestlé Hungária

csomagolas-kereskedelemben-cikk.jpg

A csomagolás a termék elengedhetetlen része. Véd, tájékoztatja a fogyasztókat és a kereskedelmi folyamatban résztvevőket. A kereskedelmi gyűjtőcsomagolás az áruházakban marad, azokat szelektíven gyűjtve az áruszállító kamionok visszfuvarjaiban göngyölegként a logisztikai központokba kerülnek. Itt az erre szakosodott személyzet segítségével bebálázzák, majd elszállítják újrafeldolgozásra a papírgyárba, műanyagfeldolgozóba. Természetesen vannak úgynevezett többutas göngyölegek is (rekeszek, ládák, raklapok), melyek visszaérkezve a logisztikai központontokba – egy alapos tisztítás után – jó néhány kört megtéve vesznek részt a kereskedelmi folyamatokban.

A gyártóüzemekben és kereskedelmi egységekben keletkező csomagolási hulladék nagy előnye, hogy tisztább, és nagyobb mennyiségben áll rendelkezésre, mint a lakossági hulladékgyűjtésből kinyerhető csomagolóanyagok. Így az ipari hulladékgyűjtés keretein belül nagyobb is az újrafeldolgozott csomagolóanyagok aránya.

TUDTAD?
A Nestlé magyarországi gyáraiból 2018 óta nem kerül ipari hulladék lerakóba, azaz ezeket mind vagy újrafeldolgozzák vagy energiaként hasznosítják.

Nem újrahasznosítható = haszontalan?

Mivel a hulladékfeldolgozás többlépcsős folyamat, ennek során rengeteg olyan melléktermék keletkezik, aminek a sorsa nem nyilvánvaló. A szemét osztályozása és aprítása után fémleválasztás, homogenizálás, stabilizálás következik. A folyamatok végén nem újrahasznosítható, mégis hasznos alapanyagok is keletkezhetnek. Ilyen például az RDF, azaz másodlagos tüzelőanyag hulladék, ami egy nagy fűtőértékű tüzelőanyag, és amit erőművekben és gyárakban is fel tudnak használni. Bár ennek kétségtelen előnye, hogy helyettesíti a fosszilis energiahordozókat, fontos tudni, hogy az RDF felhasználása is nagy mennyiségű üvegházhatású gáz kibocsátással jár, így hosszú távon az ilyen típusú hulladékmennyiség csökkentése, elkerülése a cél.

A fogyasztásra nem alkalmas szerves hulladéknak is van helye: ezekből biogázüzemekben magas energiatartalmú gázelegyet lehet előállítani!

A csomagolás útja

Ha segíted az üzletláncokat a papír-, a műanyag-, az üveg-, a fém- és az egyéb hulladékok visszagyűjtésében, akkor felelős fogyasztóként döntéseddel azt is kifejezésre juttatod, hogy fontos ügyről van szó.

TUDTAD?
A fogyasztókkal közösen a SPAR több mint háromszor annyi papírhulladékot gyűjtött vissza, mint amit a saját márkás termékeinek csomagolásához felhasznált,  és gondoskodott az anyagában történő újrahasznosításról. 2018-as adatok szerint a műanyag fóliás csomagolási hulladék sem áll rosszul a maga 95 százalékos visszagyűjtési és feldolgozási arányával.*

* https://www.sparafenntarthatojovoert.hu/rovat/a-kornyezetert

Megvalósítható a csomagolásmentesség?

Az utóbbi időben egyre több fogyasztóban felmerül az igény a csomagolásmentes vásárlásra, ezért sorra nyílnak a csomagolásmentes boltok a világon. Ugyanakkor az élelmiszerüzletekre, kifőzdékre, éttermekre olyan egészségügyi és élelmiszer-biztonsági előírások vonatkoznak, amelyek nem minden esetben teszik lehetővé a csomagolásmentességet.

mit-tehet-a-vasarlo-cikk.jpg

Az élelmiszeripari szereplők is dolgoznak azon, hogy a lehető legkevesebb csomagolóanyagot használják fel, és ahol a vonatkozó szabályozások és előírások ezt megengedik, akár teljesen el is hagyják azokat. Ebben segítenek az olyan alternatív értékesítési megoldások is, melyek során a fogyasztó saját tárolóba vásárolhat a nagy kiszerelésben rendelkezésre álló termékből (állateledel, magvak, őrlemények), azonban ebben az esetben is be kell tartani a higiéniai és élelmiszer-biztonsági előírásokat!

A blog alapjául felhasznált edukációs tartalom a Nestlé Hungária Kft. és a SPAR Magyarország Kereskedelmi Kft. megbízásából készült. 

süti beállítások módosítása